Včelí pastva na míru

aneb hodnocení současného stavu a možností, jak vylepšit potravní nabídku včel v blízkém okolí

Valšské včelařské vzdělávání 2019-2020 - Včelí pastva na míru

Lektorkou přednášky je Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D. Je absolventkou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici. Od r. 2004 pracuje na Olomouckém oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., kde se věnuje především genetickým zdrojům léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (LAKR). Její cesta ke včelám vedla přes čmeláky, protože od r. 2015 se podílela na řešení výzkumného projektu TH01030748 - Podpora čmeláků v krajině. V rámci tohoto projektu se věnovala čmeláčí pastvě a její zájem o toto téma přerostl až k dálkovému studiu na Středním odborném učilišti včelařském - Včelařském vzdělávacím centru, o. p. s. v Nasavrkách, které v r. 2018 ukončila výučním listem v oboru Včelař. Sama sice aktivně nevčelaří, ale včely medonosné, čmeláky zemní a samotářské včely rodu Osmia na pracovišti používá k opylování různých druhů LAKR a zelenin v podmínkách technické izolace. Včelí pastvě, resp. potravním zdrojům různých druhů hmyzích opylovatelů a problematice opylování obecně, se v roli mentora věnuje i ve výzkumném projektu TJ02000287 - Využití různých druhů opylovatelů v semenářství vybraných plodin.

Přednáška se zabývá včelí pastvou. Také se ale zamyslíme nad tím, co může včelař, ale také samozřejmě kdokoliv jiný, udělat pro její zlepšení - nejen pro včely, ale pro hmyz obecně. Prostě velké věci se skládají z mnoha maličkostí - i kousek méně často sečeného a tím pádem kvetoucího trávníku, osázené či oseté meze je nejen včelám, ale hmyzu obecně ku prospěchu...

Pozvánka v PDF

 

Valašské včelařské vzdělávání

Valšské včelařské vzdělávání 2019-2020 - přehled přednášek

Další ročník cyklu přednášek Valašské včelařské vzdělávání je tu. V období prosinec 2019-březen 2020 jsme pro vás připravili čtyři přednášky. Všechny se uskuteční v Kulturním domě v Hrachovci (Valašské Meziříčí). Tentokrát jsme zvolili témata, které by mohly zajímat nejen včelaře, ale také nevčelařskou veřejnost.

  Můžete se tedy těšit na tyto přednášky:
 • Apiterapie | MVDr. Zdeněk Klíma
 • Včelí pastva na míru aneb hodnocení současného stavu a možností, jak vylepšit potravní nabídku včel v blízkém okolí | Kateřina Smékalová
 • Chov matek a tvorba oddělků | Jaroslav Juráň
 • Anatomie, biologie a fyziologie včely medonosné | Mgr. Marian Solčanský

Pozvánka v PDF

 

Letní klíckování včelích matek - zootechnická metoda tlumení roztoče Varroa destructor

Letní klíckování včelích matek

zootechnická metoda tlumení roztoče Varroa destructor

Mou přednášku o letním klíckování matem můžete vyslechnout v neděli 1. prosince 2019 od 10 hodin v Bytči (Sk)..

 

Medovina roku 2017

Druhá nejlepší medovina je z Valašska

Národní soutěž Medovina roku 2017 zná své vítěze

Počátkem května zasedla degustační komise a ze 70 přihlášených vzorků od profesionálních i domácích výrobců medoviny vybrala ty nejlepší. Medovina lipová 2014 z mé produkce se v kategorii Klasická medovina - jednodruhová umístila na 2. místě.

 • Medovina roku 2017
 • Medovina roku 2017 - tisková zpráva
 •  
   
  COLOSS - monitoring úspešnosti zimování vcelstev